">

Zaman Tüneli

1973

Lotto, 1973 yılında spor ayakkabı üretimi ile spor dünyasına giriş yaptı. Tenis ayakkabıları üretilen ilk spor ayakkabı kategorisi oldu. Tenis ayakkabılarını takiben basketbol, voleybol, atletik sporlar ve futbol kategorilerinde üretilen ayakkabılar geldi. Lotto, spor giyimdeki yerini ise daha sonradan aldı.

70ler

70’ ler İlk 10 yıl içinde, Lotto İtalyan pazarına odaklanarak, spor sektöründe ve özellikle tenis alanında lider marka oldu. Lotto, John David Newcombe gibi uluslararası üne sahip profesyonel tenisçiler ve birkaç tane İtalyan basket takımı ile sponsorluk anlaşması yaptı.

80ler

80’ li yıllard Lotto ilk kramponunu tasarladı ve tenisin yanısıra futbolda da uluslararası üne sahip oyuncu ve takımlar ile sponsorluk anlaşmaları yapmaya başladı: Teniste Alberto Mancini ve Thomas Muster sponsorluğunu, futbolda Dino Zoff, Carlo Ancelotti, Ruud Gullit ve Hollanda milli takımı izledi. Ürünlerin estetiği ile doğru sponsorlukların birleşmesi Lotto markasını tenis ve futbolda lider marka haline getirdi. Aynı yıllarda Lotto İtalya pazarına ek olarak dış pazarlara da açılmaya başladı. Uluslararası büyüme hızlı bir şekilde oldu. 10 yıl içinde Lotto markası 60’ dan fazla ülkede dağıtılmaya başlandı.

1982

Lotto, İspanya’ daki 1982 Dünya Kupasında boy gösterdi: Efsane İtalyan futbolcu Dino Zolf, 1982 Dünya Kupasında Lotto krampon giydi.

1986

1986 yılındaki, Meksika Dünya Kupasında Lotto, o yıllarda sponsor olduğu birçok ünlü futbolcu ile dikkatleri üzerine çekti.

90lar

90lar, Dünya çapında üne sahip spor yıldızlarının Lotto giydiğini duymayan kalmamıştı. Şirket, günden güne koleksiyonlarındaki ürünlerin sunduğu teknik özellikleri geliştirdi.

1990

Lotto, 1990 İtalya Dünya Kupasında, Aldo Serena ve Carlo Ancelotti gibi o yılların gözde futbolcuları ile boy göstermeye devam etti.

1994

Lotto, 1994 Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan Dünya Kupasında da yıldız futbolcuları ile boy göstermeye devam etti. Aynı yıl Lotto, Hollanda milli takımının da teknik ve resmi ürün sponsoru oldu.

1998

Lotto, 1998 Fransa Dünya Kupasında, İtalyan yıldız Demetrio Albertini gibi yıldız futbolcularla yerini aldı. Aynı yıl Lotto, Çek Cumhuriyeti milli takımının da teknik ve resmi ürün sponsoru oldu.

2002

Lotto, 2002 Kore Dünya Kupasında, 2001 yılından itibaren Lotto giymeye başlayan Cafu gibi o yılların yıldız futbolcuları ile kupadaki yerini aldı.

2006

2006 yılının, 9 Temmuz Pazar günü, Berlin’ de Azzurri’ ler yani İtalya milli takımı dördüncü kez Dünya Kupasını kazandı. Kupa esnasında birkaç ünlü yıldız futbolcu, Luca Toni ve Simone Perrotta’ nın hala giymeye devam ettiği Lotto Zhero Gravity kramponunu giydi. Almanya’ da yapılan dünya kupasında, BAĞCIKSIZ İLK KRAMPON olan LOTTO ZHERO GRAVITY’ nin lansmanı yapıldı. Bazı yıldız futbolcularımız hala bağcıksız kramponlarımızı tercih etmektedir.

2008

2008 yılında Avusturya ve İsviçre’ de yapılan Avrupa Futbol Şampiyonasına Lotto, ev sahibi ülkelerin ulusal renklerine ithafen tasarladığı kırmızı ve beyaz renklerden oluşan Zhero ve Vento krampon koleksiyonları ile katıldı. Avrupa’ nın en önemli futbol organizasyonu olan bu şampiyonada yıldız futbolcularımız Euro 2008’ de kendilerini ikonlaştıran kırmızı & beyaz kramponları ile boy gösterdiler.

2009

Lotto, tenis dünyasının en önemli üçüncü televizyon kanalı olan SuperTennis kanalında, kendisine ayrılan küçük ekranda yerini aldı! Lotto’ nun kendi televizyonu ise kapsamlı reklam kampanyası yapılmasına imkan tanırken, Lotto, ulusal kanaldaki “Colpo di Campione”’ nin de ana sponsoru olarak dikkatleri üzerine çekmeye devam etti.Aynı yıl, tenis yıldımız Robin Soderling Roland Garros finallerine çıktı.

2010

Lotto, 2010 Güney Afrika Dünya Kupasında yeni kramponu Lotto Zhero Gravity Ultra’ nın lansmanını yaptı. 2002 yılında hayata geçen Zhero projesinin ileri seviyede geliştirilmiş versiyonu olan bu proje ile Lotto, dünyanın ilk ve tek bağcıksız kramponu olan Lotto Zhero Gravity’ ye, ileri seviyede teknik özellikler katan microfiber saya malzemesi, manevra kabiliyetini arttırıp yaralanma ihtimalini azaltan Twist’n Go ve enerji dönüşümü sağlayan Reactive Arch teknolojileri ile yepyeni bir boyut katmış oldu. Aynı yıl Lotto tenis yıldızlarından Francesca Schiavone Roland Garros’ u kazanarak, dünyanın en önemli tenis turnuvası olan Roland Garros’ u ilk kez kazanan İtalyan sporcu olarak tarihe geçti.

2011

Lotto, İtalya genelinde yeni futbol yıldızları keşfetmek için “Lotto Talent” futbol yetenek yarışmasının lansmanını yaptı. “Lotto Talent” 14 ve 15 yaş gruplarındaki genç futbolcuları hedefleyerek düzenlendi. Genç futbolcu adaylarına, profesyonel takım yöneticileri ve yetenek avcıları önünde kendilerini gösterme imkanı verilmiş oldu. Kazanan yarışmacılar büyük futbol kulüplerinde kariyerlerine devam etme imkanı bulacak.

2012

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Lotto Sport Italia, İtalyan bayrağının üç renginin kullanıldığı Stadio Potenza II 100 kramponunun lansmanını yaptı. Yeni üç renkli Stadio kramponu, İtalyan tasarımının sporla birleşmesine ithafen tasarlandı. Nisan 2012’ de Lotto tenis yıldızı Agnieszka Radwanska, Maria Sharapova’ yı Sony Ericsson Açık Tenis turnuvasında üstün performans göstererek 7-5, 6-4 yenerek şampiyon oldu.Key Biscayne’ de yapılan 5. Grand Slam Tenis turnuvasında Agnieszka Radwanska WTA sıralamasında 4. Sıraya yerleşti.

2013

2013 ITF Küçükler Sıralamasında, 17 yaşındaki Gianluigi Quinzi 2 numaraya yerleşti ve gelecekte ünlü bir tenis yıldızı olma ihtimali en yüksek İtalyan sporcu olarak değerlendirilmeye başlandı. Lotto’ nun diğer dört tenisçisi, Djere Laszlo, Montgomery Wayne, Norrie Cameron ve Miocic Franko ise sıralamalarda ilk 10’ a yerleştiler. Paris’ den de keyifli haberler gelmeye devam etti. İlk kez Grand Slam finaline çıkma hakkı kazanan David Ferrer’ in Roland Garros’ daki muhteşem başarısı hafızalara kazındı. Bu başarısı ile Ferrer, beş yılda Lotto markasını 5. kez finale taşımış oldu.

2014

Lotto Sport, 2014 Brezilya Dünya Kupasında Costa Rica milli takımı ve Lotto kramponlarını giyen futbolcular ile yerini aldı. Avustralya Açık tenis turnuvasında Lotto tenis yıldızları mükemmel başarılar kazandılar. Ekaterina Makarova, bayanlar çiftli finallerde yeteneğini ve şöhret ışığını göstermiş oldu. Lotto markasının Melbourne’ daki varlığını hissettiren en önemli başarılar ise Bayan teklilerde yarı finallere çıkmayı başaran Agnieszka Radwanska ve Erkek teklilerde yarı finallere çıkmayı başaran David Ferrer’ den geldi. 2013 “Gran Galà del Calcio” futbol turnuvasında Christian Maggio, En İyi Sağ Arka Bek seçildi.